Members of the Town team
Björn's Kin

Kung Björn
King
Role: Tillhör - De äldste
Home: The Lawman farm*

Sussi björnkona
Role: King Björns consort
Home: The Lawman farm

Skrivarkona Reidun
Role: King Björns sister
Home: The Lawman farm

Skrivare Birger
Scribe
Role: Town scribe
Home: The Lawman farm

Peder Hövitsman
Role: King Björns nephew
Home: The Lawman farm

Silla Sara
Role: King Björns niece
Home: The Lawman farm

Andreas Fataburgare
Role: King Björns nieces betrothed
Home: The Lawman farm

Sofia oscarskona
Role: KingsBjörns firstborns consort
Home: The Lawman farm

Hasse Styrare
Styrare

Christine händig
Role: Ansvarig Hantverkshuset
Home: The Lawman farm
The Council

Lena pungfru
Pursemistress
Role: Craftsman
Home: Långhusfedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats C

Byfogden Ralph
Bailiff
Role: Village bailiff, Construction worker, ingår i Båtlaget
Home: Konefedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

"Tusse"
Sy- och bärnstenskone
Role: Delägare i Gråfedet med Rådsfrun. Tailor
Home: Gråfedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C

Elin bakerska
Stavkvinna (har tankar om stadens styre)
Role: Gesäll keramik, Tailor
Home: The Merchant Farm
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Erik Gegen
Hövidsman
Role: Hövidsman till King Björn, Craftsman, ingår i båtlaget
Home: Långhusfedet*
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats E

Guld Micke
Micke Filur
Role: master MetallCraftsman, Guldsmed and ledungsdräng
Home: Rödskäggsfedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Jens gjutare
Budkarl
Role: Section leader för The Town Team /Budkarl, Construction worker, Craftsman
Home: Vanfedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Knud hönsafäktare
Hövidsman
Role: Gesäll ( Ull and laxskinn)
Home: The Tanner Farm
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats E
Nobleman

Thore
Role: Noble man of Viken
Home: Tinghöll

Björnklo - emiritus
Role: Noble man of Svitjod
Home: Tinghöll

Mundlifare
Role: Nobel man of Ale
Home: Tinghöll
Free man/woman

Jenny Väverska

Bengt Skinnare
Role: Skinnare, Archery
Home: The Tanner Farm*

Nette
Role: Trader and tailor
Home: Skrivarefedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C

Uzi bågskytte
Role: Hedersmedlem / Archer and axe thrower, Craftsman
Home: The pit house*

Sko-Uffe
Role: Torghane, Cobbler
Home: The Town Square*

Rödskägg
Role: Ledungsdräng
Home: The Town Square*

Hedin timmerman
Role: Hedersmedlem
Home: The Merchant Farm

Lena ordfäktare
Role: Craftsman and merchant, Sköldmö
Home: The Town Square

Rödskäggskone
Role: Tailor
Home: The Town Square*

Pål hantverkare
Role: Craftsman, Handelsman
Home: The Town Square
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Mäster Olov Åldersman
Role: Elder and master
Home: The Lawman farm
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Spigget
Role: Hövidsman, Fiskare, ingår i Båtslaget
Home: Spiggafedet*
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats E

Åsa sykone
Role: Craftsman and merchant
Home: The Town Square
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Småskäggskone Anneli
Role: Hantverks- and Tailor
Home: Pilefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Den lugne
Role: Fiskare
Home: The Town Square*
Work at: The Tanner Farm
Selling at: Torget plats E

Fredric småskägg
Role: Craftsman, Construction worker
Home: Pilefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Ingeborg
Role: Tailor, Gruppansvarig Mat-gruppen
Home: Spiggafedet*
Work at: The Bakery Farm
Selling at: Torget plats D

Killian den Tuffe

Ylva pottemakerska
Role: Gesäll Keramik
Home: Pottefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

"Nicke"
Role: Tailor, utbildning Archery, dotter till Tusse
Home: Gråfedet

"Sigge"
Role: Son till Elin bakerska
Home: The Town Square

Elin Jensdottir
Role: Dotter till Jens gjutare + Anette
Home: Vanfedet

Emmchen
Role: Textil- and Tailor
Home: Rödskäggsfedet*
Work at: The Lawman farm
Selling at: Torget plats B

Erik Segersäll
Role: firstborn son till Fredrik A-J, utbildning Archery
Home: The Town Square

Fjun Vidar
Role: Son till Fredric småskägg o Annelie småskäggskone
Home: Pilefedet

Flitkone
Role: Utbildning till Craftsman
Home: Tvärfedet

Ge hopp Johanna
Home: Pottefedet
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Gjutarkone
Role: Tailor, consort till Jens gjutare
Home: Vanfedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C

Hönsafrun
Role: Hönsafru o consort till Knud hönsafäktare, Ulltillverkning
Home: The Town Square
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C

Johan Knivmakare
Role: Archery, Ledungsdräng, knivmakare, Träsnidare
Home: Skrivarefedet*
Work at: The Merchant Farm
Selling at: Torget plats A

Kerstin väverska
Role: Craftsman
Home: The Town Square

Kone
Role: Tailor / Vistas på Vanfedet
Home: Vanfedet

Ledungsdräng
Role: BåtConstruction worker, husConstruction worker, Archery, utbildning Ledungsdräng
Home: Tvärfedet*

Lill-Alma
Role: Dotter till Elin bakerska
Home: The Town Square

Lill-Embla
Role: Dotter till Fredric småskägg o Anneli småskäggskone
Home: Pilefedet

Lill-Idun
Role: dotter till Ingela på Vanfedet
Home: Vanfedet

Lill-Tova
Role: Dotter till Gilleskarl Pål o Åsa Tailor
Home: The Town Square

Lille John
Role: Construction worker
Home: Tölpafedet*

Lukasz smed
Role: Byns vapensmed + knivmakare
Home: The Smithy*

Morina

Nina Jensdottir
Role: dotter till Jens gjutare and Anette
Home: Vanfedet

Petter Byggarlärling
Role: Construction worker i utbildning
Home: Tölpafedet*

Smedkone
Role: Section leader The Town Teams Bågskyttar, Örtafru,Craftsman silversmide (smycken)
Home: Mjödfedet*
Work at: Pilegården

Store
Role: Archery, Ledungsdräng,
Home: The Town Square

Swanahilda
Role: Örtafru, Archery
Home: Mjödfedet*
Work at: Pilegården

Thomas Skalden
Role: Skald and Sagoberättare (master)
Home: Tinghöll

Tim gjutarlärling
Role: firstborn son till Jens gjutare and Anette
Home: Vanfedet

Åsa Hyggekone
Role: Renoverar and vistas i Timmermansboden=Hönsafedet, Tailor
Home: Timmermansfedet*
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C
Bryte

Terissa syerske
Role: klädsömnad, broderi, brickvävning, nålbindning/At the village's disposal
Work at: The Weaver Farm
Selling at: Torget plats C

Fredde
Role: At the village's disposal
Home: The Town Square

Livtrasa
Role: Sy- and Craftsman, Archery /At the village's disposal
Home: The Town Square

Lotta Kraftkone
Role: Tailor / At the village's disposal
Home: The Town Square
Serf

Annika sykone
Role: Serf of Micke Filur and Emmchen, Tailor
Home: Rödskäggsfedet

Byggarlärling
Role: Serf of Ralph Village bailiff ; Construction worker
Home: Konefedet

Mia
Role: Serf of Maria hönsafru and Knud hönsafäktare, Tailor
Home: The Town Square

Nisse
Role: Serf of Sko-Uffe, utbildning läderhantverk
Home: The Town Square

Rebecc'
Role: Serf of Anneli småskäggskone o Fredric småskägg, Tailor
Home: Pilefedet

smirnoff
Role: Serf of Ralph Village bailiff, Whelp-holder
Home: Konefedet

Stavkvinneträl
Role: Serf of Stavkvinna Elin
Home: The Town Square
Skapad 2011 av MKB